زمان سرور: 14:07:51 زمان کلاینت:این منت زمانی که صفحه لود بشود نباید نمایش داده شود
[هجری شمسی]:1399/07/03
- [هجری قمری]: 1442/02/06
- [میلادی]: 2020/09/24
یکشنبه-[1390/07/03 هجری شمسی]-[1432/10/26هجری قمری]-[2011/09/25 میلادی]:
درگذشت وانگاری ماآتای طرفدار حفظ محیط زیست، برندهٔ جایزه صلح نوبل سال 2004
چهارشنبه-[1382/01/20 هجری شمسی]--[1424/02/06هجری قمری]-[2003/04/09 میلادی]:
تصرف بغداد توسط اشغال گران امریکایی و انگلیسی در جریان حمله به عراق (2003م)رژیم بعثی عراق از آغاز روی کار آمدن، روابط پرتنشی با غرب داشت و در هر مدت با چالش هایی مواجه می شد. با این حال با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ابرقدرت های جهان به ویژه غرب به سرکردگی امریکا تلاش وسیعی را به کار بردند تا این نظام نوپا را سرنگون سازند. از این رو با حمایت همه جانبه از صدام حسین، رئیس جمهور وقت عراق، جنگ هشت ساله ای علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداختند و با تمام توان، در این راه تلاش کردند. با پایان جنگ، صدام، ستیزه جوتر از قبل و بدون توجه به منافع کشورهای غربی به کویت حمله برد و چون به اولتیماتوم غرب توجه نکرد، آماج حملات وسیع نیروهای مهاجم به رهبری امریکا قرار گرفت و تا آستانه سقوط قرار گرفت. با این حال هنگامی که امریکا خطر قدرت گیری مسلمانان را در عراق احساس کرد، بار دیگر حمایت غیرعلنی خود را از صدام ادامه داد. پس از جنگ کویت، در طی یک دهه، اختلافات شدیدی بین سران بغداد و واشینگتن بر سر تولید و انباشت سلاح های کشتار جمعی در عراق روی داد که به تحریم عراق و ایجاد تنش های جدید منجر شد. در این میان بارها هیأت های بازرسی برای بازدید از تأسیسات نظامی عراق راهی این کشور گردید و هر بار امریکا عراق را به حمله نظامی تهدید می کرد. این جریان ها در طول دهه 1990م و سال های اولیه قرن جدید ادامه یافت و در نهایت، سران بعث عراق مانع از انجام هرگونه بازرسی از تأسیسات تولید سلاح های کشتار جمعی در کشور خود شدند. پس از عملیات یازدهم سپتامبر 2001م، عراق تنها کشوری بود که با امریکا همدردی نکرد و امریکا هم پس از حمله به افغانستان و اشغال این کشور اعلام کرد که برای پاکسازی عراق از سلاح های کشتار جمعی به این کشور نیز یورش خواهد برد. علی رغم اینکه دولت عراق برای جلوگیری از حمله نظامی امریکا به این کشور، تمامی مساعی خود را به کار بُرد تا با همکاری سازمان ملل متحد و بازرسان ویژه آن، اثبات نماید که در این کشور سلاح کشتار جمعی وجود ندارد، اما حاکمان جنگ افروز امریکایی و انگلیسی با زیر پا گذاردن منشور ملل متحد و در مخالفت آشکار با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل قصد خود برای حمله به عراق را اعلام کردند. در نهایت، این تهاجم در بیستم مارس 2003م در میان شدیدترین اعتراضات جهانیان آغاز شد و با تسلیم از پیش تعیین شده نیروهای نظامی عراق، بغداد مرکز این کشور، پس از حدود سه هفته از آغاز حمله، در نهم آوریل 2003م سقوط کرد. در طی حملات دامنه دار و وسیع امریکا و انگلستان به زیراسخت های اقتصادی و نظامی عراق خسارات و تلفات زیادی بر مردم این کشور تحمیل گردید. با سرنگونی رژیم خون خوار عراق، هرچند پایه های حکومت دیکتاتوری سفاک این کشور متلاشی گردید، اما نا امنی شدید، قتل و غارت مردم، هتک حرمت اماکن شریفه و به یغما بردن منابع زیرزمینی عراق به ویژه نفت و … جای گزین آن گردید و در طی ماه های بعد، ده ها هزار نفر از مردم بی گناه این کشور کشته و چندین برابر آنها زخمی شدند. هم چنین امریکا که به بهانه خنثی سازی سلاح های کشتار جمعی و نیز اجرای اصول دموکراسی و احترام به حقوق بشر به عراق تجاوز کرده بود، نه تنها اثری از این سلاح ها نیافت، بلکه با اَعمال وحشیانه خود، ابتدایی ترین اصول کرامت انسانی و حقوق بشری را زیرپا نهاد و سرنوشت کشور مسلمان عراق را قربانی قدرت طلبی و فزون خواهی خود نمود.
چهارشنبه-[1382/01/20 هجری شمسی]--[1424/02/06هجری قمری]-[2003/04/09 میلادی]:
سقوط "صدام حسین" دیکتاتور سفاک عراق در پی سقوط بغداد (2003م)صدام حسین دیکتاتور عراق، پس از متارکه پدر و مادرش از یک دیگر در 28 آوریل 1937م در روستایی در حومه تکریت به دنیا آمد. وی در بیست سالگی دایی خود را به قتل رساند و روانه زندان شد. اما پس از شش ماه آزاد گردید. او در 22 سالگی به عضویت حزب بعث عراق درآمد و در عملیات ترور ناموفق عبدالکریم قاسم، رئیس جمهور وقت شرکت کرد. صدام سپس به سوریه و لبنان گریخت و با به قدرت رسیدن احمد حسن البکر به عراق بازگشت. در این هنگام، با حذف عناصر غیربعثی از کادر رهبری عراق، صدام در سن 32 سالگی توسط حسن البکر به معاونت شورای فرماندهی حزب بعث برگزیده شد و به این ترتیب مرد شماره دو عراق گردید. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حسن البکر ایران را به رسمیت شناخت و قصد داشت رابطه نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران برقرار کند، اما تحت فشار معاونش صدام، مجبور به استعفا و کناره گیری از قدرت گردید. از این زمان یعنی ژوئیه 1979، صدام حسین قدرت اول عراق شد و به تصفیه های خونین و بی سروصدایی دست زد و مخالفان خود را از سر راه برداشت. وی پس از استحکام موقعیت خویش و تسلیح ارتش عراق، در سپتامبر 1980م جنگ خونینی را که در حدود هشت سال ادامه یافت با کشور همسایه اش ایران، آغاز کرد. صدام در این جنگ، از حمایت بی دریغ همه قدرت های شرق و غرب عالم برخوردار بود. با این حال بدون دستیابی به اهداف رؤیایی خود در این جنگ و پس از ارتکاب فجیع ترین جنایات جنگی و بی حرمتی به تمامی قوانین شناخته شده بین المللی مربوط به زمان جنگ، در سال 1988م از مرزهای ایران عقب نشینی کرد. صدام یک سال بعد با خیال مشابهی به همسایه دیگرش، کویت حمله کرد و پس از شش ماه اشغال، با یورش سنگین امریکا و نیروهای متحد، با ذلت عقب نشینی کرد. در این زمان شورش های داخلی به انتفاضه ای مردمی تبدیل شد که علیه صدام خروشید، اما صدام با قساوتی بی نظیر، صدها هزار نفر را به خاک و خون کشید و با بی رحمی هر چه تمام تر، تمامی حرکت های اعتراض را سرکوب کرد. او هم چنین در طول سالیان حکومت خود، هزاران هزار نفر مرد و زن و جوان و سالخورده را به اتهامات واهی روانه زندان های مخوف خود نمود که کمتر کسی از میان آنان، زنده بیرون آمد. پس از حملات یازدهم سپتامبر 2001م و تصمیم امریکا برای حمله به عراق، سیل تبلیغات امریکا و انگلیس علیه عراق به اتهام تولید و تکثیر سلاح های کشتار جمعی باعث شد تا نیروهای این دو کشور در بیستم مارس 2003م به عراق حمله برند. پس از سه هفته از آغاز جنگ، ارتش و مقامات عالی رتبه عراق، یکباره دست از مقاومت کشیدند و با حرکتی از پیش تعیین شده، کشور را به اشغال گران سپردند. با سقوط بغداد در نهم آوریل 2003م، دوران حکومت سیاه و ننگین دیکتاتوری از نسل چنگیز خان و تیمور لنگ و هیتلر پایان یافت و زمانه عربده کشی های مستانه از قدرت و ایجاد جو رعب و وحشت خاتمه پذیرفت. با این حال مدتی بعد در حرکتی نمایشی، صدام توسط اشغال گران گرفتار آمد و دور تازه ای از فریب افکار عمومی جهان آغاز شد.
جمعه-[1373/04/24 هجری شمسی]--[1415/02/06هجری قمری]-[1994/07/15 میلادی]:
رحلت آیت اللَّه "سیدمحمد حسن آل طیب جزایری" عالم بزرگ خوزستان (1373ش)-آیت اللَّه سیدمحمد حسن آل طیب جزایری در سال 1291ش (1330ق) در شهرستان شوشتر در استان خوزستان و در بیت علم و تقوا و فضیلت دیده به جهان گشود. وی پس از طی مقدمات و سطوح نزد پدر عالم خود و دیگر استادان شهر، در 23 سالگی به حوزه علمیه قم رفت و در محضر آیات عظام
سه‌شنبه-[1370/07/02 هجری شمسی]-[1412/03/15هجری قمری]--[1991/09/24 میلادی]:
تعیین اعضای اولین هیئت منصفه مطبوعات بعد از انقلاب (1370ش)
سه‌شنبه-[1369/06/06 هجری شمسی]--[1411/02/06هجری قمری]-[1990/08/28 میلادی]:
عراق کشور اشغال شده کویت را استان نوزدهم خود اعلام کرد و پایتخت آن کویت را «الکاظمه» نامید.
یکشنبه-[1367/06/27 هجری شمسی]--[1409/02/06هجری قمری]-[1988/09/18 میلادی]:
درگذشت شاعر معاصر، استاد "محمدحسین بهجت تبریزی" معروف به "شهریار" (1367ش)-سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در سال 1285 ش در خانواده ای اهل ادب در تبریز به دنیا آمد. ایام کودکی او با جنبش آزادی خواهان مشروطه به رهبری ستارخان و باقرخان همراه بود. وی در کودکی با قرآن و دیوان حافظ آشنا شد و پس از تحصیل مقدمات حوزوی، به تهران رفت و وارد مدرسه دارالفنون گردید. شهریار سپس وارد مدرسه طب شد، ولی در پی یک جریان عاطفی و پس از 5 سال تحصیل، بدون اخذ مدرک دکتری، تهران و دانشکده را ترک گفت و در خراسان وارد خدمت دولتی گردید. او در نیشابور به دیدار کمال الملک، نقاش مشهور رفت و شعری درباره وی سرود. شهریار از آن پس مدتی در تهران سکونت داشت و از سال 1319 ش در تبریز اقامت گزید. وی همزمان با اوج گیری نهضت اسلامی، با زبان شعر، انقلاب اسلامی را همراهی کرد. شهریار، به عنوان یکی از مشهورترین غزل سرایان معاصر، معروفِ خاص و عام است. او غزل های دلنشینِ بسیاری سروده که یادگار نخستین عشق آتشین اوست. عشق عرفانی نیز در اشعار شهریار مقام والایی دارد و بر بیشتر شعرهای او سایه افکنده است. کلیات اشعار شهریار متجاوز از پانزده هزار بیت از قصیده و غزل و مثنوی و قطعه است که در سه مجلد به چاپ رسیده است. بسیاری از خاطرات تلخ و شیرین از دوره های گوناگون زندگی، در اشعار شهریار منعکس است و با خواندن آن ها می توان گوشه هایی از زندگی شاعر را از نظر گذراند. شهریار بی گمان در شاعری، استعدادی درخشان دارد که در سراسر اشعار او، روحی حساس و شاعرانه، موج زنان بر بال تخیلی پوینده و آفریننده در پرواز است. او به تجدد و نوآوری در شعر گرایش محسوسی داشت و اشعاری که برای نیما یوشیج و به یاد او سروده، حکایت از این موضوع دارد. شهریار در سال 1367 در مراسم مجتمع هنر و ادبیات دفاع مقدس به دریافت لوح دست خط زرین حضرت امام، دیپلم افتخار و سکه یادبود مجتمع به عنوان برگزیده شعر، نائل آمد. این شاعر شهیر سرانجام در بیست و هفتم شهریور 1367ش در سن 82 سالگی در تهران درگذشت و در مقبرهالشعرای تبریز به خاک سپرده شد. برای پاسداشت مقام ادبی استاد محمدحسین شهریار و نکوداشت این شاعر پرآوازه، سالروز درگذشت وی برابر با بیست و هفتم شهریور، به عنوان روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است.
پنجشنبه-[1365/07/03 هجری شمسی]-[1407/01/20هجری قمری]-[1986/09/25 میلادی]:
درگذشت نیکولای سمیونوف شیمیدان و فیزیکدان روس، برندهٔ جایزه نوبل شیمی سال 1956
پنجشنبه-[1359/07/03 هجری شمسی]-[1400/11/15هجری قمری]-[1980/09/25 میلادی]:
درگذشت جان بونام ترانه‌نویس و درامر انگلیسی
پنجشنبه-[1355/11/07 هجری شمسی]--[1397/02/06هجری قمری]-[1977/01/27 میلادی]:
درگذشت نویسنده، محقق و مترجم شهیر ایرانی استاد "مجتبی مینَوی" (1355ش)-استاد مجتبی مینَوی در سال 1282 ش در تهران به دنیا آمد و در کودکی به همراه پدر به سامرا رفت. تحصیلات ابتدایی را در سامرا و سپس در تهران، و تحصیلات عالی را در دارالفنون، دارالمعلّمین مرکزی تهران، کالج سلطنتی و مدرسه مطالعات آسیایی و آفریقایی لندن گذراند. او در حدود سال 1305 ش، در مجلس شورای ملی، سمت تندنویسی داشت و از آن پس به ریاست کتابخانه ملی رسید. مینوی پس از مدتی راهی پاریس شد و همراه با سیدحسن تقی زاده، سیاست مدار دوران مشروطه، به لندن رفت. او در انگلستان به کار تألیف، تدریس و تعلیم پرداخت و به مدت ده سال، برای شبکه بی بی سی، گفتار فرهنگی تهیه می کرد. مینوی پس از بازگشت به ایران در دانشکده ادبیات و الهیات دانشگاه تهران تدریس می کرد و پس از مدتی بر اثر پافشاری برای عکس برداری از کتاب های کتابخانه های ترکیه، به عنوان رایزن فرهنگی ایران در ترکیه منصوب شد. استاد مینوی، بیشتر عمر خود را به تحقیق در متون قدیمِ ادبی و تاریخی زبان فارسی گذراند و در اواخر عمر، سرپرستی بنیاد شاهنامه را بر عهده داشت. از این استاد برجسته زبان و ادب فارسی، نزدیک به چهل کتاب از تألیف و ترجمه و تصحیح و حدود یکصد و شصت مقاله ادبی و انتقادی در مجلات ایرانی و خارجی منتشر شده است. پانزده گفتار، شیر و خورشید، داستان هزار دستان و شاهنشاهی ساسانیان از جمله تألیفات و ترجمه های استاد مینوی می باشند. استاد مجتبی مینوی در 73 سالگی درگذشت.
دوشنبه-[1352/07/02 هجری شمسی]-[1393/08/26هجری قمری]--[1973/09/24 میلادی]:
روز ملی و اعلام استقلال "گینه بیسائو" از استعمار پرتغال (1973م)جمهوری گینه بیسائو با 36/125 کیلومتر مربع مساحت در غرب افریقا و در همسایگی کشورهای گینه و سِنِگال واقع شده است. جمعیت گینه بیسائو در حدود 1/5 میلیون نفر است که از نژاد سیاه و از پیروان اسلام و مسیحیت و آیین های بومی می باشند. پیش بینی شده است جمعیت این کشور تا سال 2025 تا حدود 1/9 میلیون نفر بالغ گردید. پایتخت این کشور، شهر بیسائو و واحد پولش فرانک سی اف آ است. گینه بیسائو از سال 1446م که توسط مکتشفان پرتغالی کشف شد، تا 530 سال بعد در استعمار آنان بود و از مراکز تجارت و صدور برده به حساب می آمد. نیمه دوم قرن بیستم شاهد شکل گیری جنبش ضداستعماری مردم گینه بیسائو بود. بی اعتنایی مقامات پرتغال باعث شد تا حرکت مسالمت آمیز مردمی به قیام مسلحانه تبدیل شود. سرانجام شورش و قیام مردم علیه استعمارگران، در دهه 1960 - 70م گسترش یافت و شورشیان بر قسمت عمده ای از سرزمین خویش دست یافتند. در 24 سپتامبر 1973م حزب استقلال گینه، استقلال این منطقه را اعلام نمود و چند ماه بعد، سرنگونی این سرزمین در دهم سپتامبر 1974 مستقل و دارای حکومت جمهوری با یک مجلس قانون گزاری گردید.
یکشنبه-[1351/07/02 هجری شمسی]-[1392/08/15هجری قمری]--[1972/09/24 میلادی]:
درگذشت اسفندیار یگانگی نمایندهٔ مجلس و بنیانگذار آبیاری نوین در ایران
جمعه-[1349/07/03 هجری شمسی]-[1390/07/24هجری قمری]-[1970/09/25 میلادی]:
درگذشت اریش ماریا رمارک نویسندهٔ آلمانی، خالق رمان در جبهه غرب خبری نیست
دوشنبه-[1349/01/24 هجری شمسی]--[1390/02/06هجری قمری]-[1970/04/13 میلادی]:
رحلت ادیب گرانمایه، علامه "سیدمحمد فرزان بیرجندی" (1349ش)-استاد سید محمد فرزان بیرجندی، در سال 1273 ش در بیرجند در استان خراسان به دنیا آمد. وی در خلال فراگرفتن کتب صرفی و نحوی که در مدارس طلاب تدریس می شد، از مطالعه کتبی که در این باره وجود داشت غفلت نداشت و به موازات آن، ادبیات عرب دوره جاهلیت را به خوبی آموخت. او سپس سال های طولانی به تدریس در مدارس استان های کشور و دانشکده الهیات و ادبیات دانشگاه تهران پرداخت. استاد فرزان بیرجندی، علاوه بر اطلاعات وسیع در ادبیات عرب، زبان فرانسه را نیز به خوبی می دانست. وی درباره کلیله و دمنه، مرزبان نامه و نیز قرآن کریم کتبی به نگارش درآورده است. این ادیب برجسته سرانجام در 24 فروردین 1349 ش در 76 سالگی در تهران درگذشت و در بقعه ابوالفتوح رازی در ری به خاک سپرده شد.
دوشنبه-[1349/01/24 هجری شمسی]--[1390/02/06هجری قمری]-[1970/04/13 میلادی]:
تاسیس مدرسه عالی تلویزیون و سینما در ایران
پنجشنبه-[1348/07/03 هجری شمسی]-[1389/07/13هجری قمری]-[1969/09/25 میلادی]:
زادروز کاترین زتا جونز بازیگر بریتانیایی، برندهٔ جایزه اسکار
چهارشنبه-[1347/07/03 هجری شمسی]-[1388/07/02هجری قمری]-[1968/09/25 میلادی]:
زادروز ویل اسمیت بازیگر، خوانندهٔ هیپ هاپ، دوبلور و تهیه کنندهٔ آمریکایی
دوشنبه-[1341/04/18 هجری شمسی]--[1382/02/06هجری قمری]-[1962/07/09 میلادی]:
درگذشت ژرژ باتای فیلسوف فرانسوی
شنبه-[1339/07/02 هجری شمسی]-[1380/04/02هجری قمری]--[1960/09/24 میلادی]:
نخستین ناو هواپیمابر اتمی جهان به نام «اِنترپرایز» که در ایالات متحده ساخته شده بود، آغاز به کار کرد.
جمعه-[1337/05/31 هجری شمسی]--[1378/02/06هجری قمری]-[1958/08/22 میلادی]:
درگذشت روژه مارتن دو گار نویسندهٔ فرانسوی، برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال 1937
سه‌شنبه-[1336/07/02 هجری شمسی]-[1377/02/28هجری قمری]--[1957/09/24 میلادی]:
نیوکمپ، بزرگترین ورزشگاه اروپا و ورزشگاه اختصاصی باشگاه بارسلونای اسپانیا در این روز افتتاح شد. ظرفیت این ورزشگاه در ابتدا نود هزار نفر بود و برای ساخت آن سه سال زمان و مبلغی معادل 1٬731 میلیون یورو صرف شد.
جمعه-[1332/07/03 هجری شمسی]-[1373/01/16هجری قمری]-[1953/09/25 میلادی]:
درگذشت "جورج سانْتایانا" فیلسوف و نویسنده معروف اسپانیایی (1953م)
دوشنبه-[1330/07/01 هجری شمسی]-[1370/12/22هجری قمری]--[1951/09/24 میلادی]:
زادروز پدرو آلمودوار کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کنندهٔ اسپانیایی
جمعه-[1327/07/02 هجری شمسی]-[1367/11/20هجری قمری]--[1948/09/24 میلادی]:
هوندا شرکت بزرگ ژاپنی تولیدکنندهٔ موتورسیکلت و بعدها خودرو، در این روز رسماً آغاز به کار کرد.
پنجشنبه-[1324/10/20 هجری شمسی]--[1365/02/06هجری قمری]-[1946/01/10 میلادی]:
تشکیل اولین مجمع عمومی ملل متحد در لندن (1946م)پس از جنگ جهانی اول، جامعه ملل به منظور حفظ صلح، داوری در مورد اختلاف بین کشورها و ترویج همکاری های بین المللی به وجود آمد. اما علی رغم وجود این جامعه، جنگ جهانی دوم، خونین تر و وحشتناک تر از جنگ جهانی اول روی داد. بنابراین طی کنفرانس هایی در اواخر جنگ، تصمیم گرفته شد تا سازمانی جهانی و قوی برای حل معضلات و اختلافات بین کشورها ایجاد شود. از این رو منشور سازمان ملل متحد به امضا رسید و اولین جلسه مجمع عمومی در دهم ژانویه سال 1946 در لندن تشکیل شد ضمن اینکه شورای امنیت نیز، دو روز بعد از آن، تشکیل جلسه داد. پس از پیشنهاد امریکا مبنی بر انتقال مقرّ سازمان ملل به این کشور، در جلسه مجمع عمومی، تصمیم بر این قرار گرفت که مقرّ دائمی سازمان ملل متحد در کشورهای متحد امریکا باشد. از این جهت، در دسامبر 1946، مجمع عمومی مبلغ اهدایی هشت و نیم میلیون دلاری جان را کفلِر سرمایه دار امریکایی را برای خرید یک قطعه زمین در شهر نیویورک برای ساختن مرکز سازمان ملل قبول کرد تا اینکه پس از اتمام کار ساختِ بنا، اولین جلسه مجمع عمومی در بیست و چهارم اکتبر سال 1952م در نیویورک تشکیل جلسه داد و تاکنون نیز در همان محل واقع می باشد. کمک های مالی امریکا به سازمان ملل باعث شد تا طی سال های بعد نفوذ بیشتری در سازمان ملل داشته باشد و خواسته های زورگویانه خود را بر سازمان ملل متحد تحمیل نماید.
دوشنبه-[1324/07/02 هجری شمسی]-[1364/10/16هجری قمری]--[1945/09/24 میلادی]:
باشگاه فوتبال استقلال تهران، از بزرگترین باشگاه‌های فوتبال در ایران به دست چهار جوان نظامی به نام‌های میرزایی، اصغرنواب، خشایار و عنایت‌الله جانان‌پور در خیابان فردوسی تهران با نام دوچرخه‌سواران بنیانگذاری شد.
دوشنبه-[1320/12/04 هجری شمسی]--[1361/02/06هجری قمری]-[1942/02/23 میلادی]:
انحلال مجلسین قانون گذاری اروگوئه بدسیت ِنرال آلفردو بالدومیر رئیس جمهور و تشکیل شورای دولتی از اتمام احزاب بجز کومونیست ها و هرریستا
پنجشنبه-[1320/07/03 هجری شمسی]-[1360/09/04هجری قمری]-[1941/09/25 میلادی]:
متفقین که ایران را در اشغال نظامی داشتند عیسی صدیقدر تصویر)؛ معروف به پدر آموزش و پرورش نوین ایران؛ را از ریاست «سازمان انتشارات و تبلیغات کشور» برکنار کردند.
چهارشنبه-[1320/07/02 هجری شمسی]-[1360/09/03هجری قمری]--[1941/09/24 میلادی]:
امضای منشور آتلانتیک از طرف 15 دولت که 9 دولت آن در تبعید بود که دولن های مذبور بدین قرار بودند
شنبه-[1318/12/25 هجری شمسی]--[1359/02/06هجری قمری]-[1940/03/16 میلادی]:
درگذشت بانو "سِلْما لاگِرْلوف" نویسنده سوئدی (1940م)خانم سلما لاگرلوف نویسنده سوئدی، در 24 فوریه سال 1858م متولد شد و پس از پایان تحصیلاتش به تدریس و نوشتن داستان مشغول شد. وی در جوانی کتاب افسانه گوستابرلینگ را نگاشت که به عنوان شاه کار بزرگ او و یکی از پر خواننده ترین آثار کشورهای اسکاندیناوی، معروف شد لاگرلوف در این اثر ضمن ارائه تصویری از یک محیط مذهبی، از تخیلی ساده و افسانه ای، تخیلی سرشار از غنا و تبدیل حوادث خیال انگیز به واقعیات پذیرفتنی برخوردار است. با مشخص شدن توانایی او در نویسندگی، وی از آموزگاری دست برداشت و سراسر عمر را به نگارش پرداخت. او در سال 1904م، مدال طلای فرهنگستان سوئد را از آن خود کرد و در سال های بعد، به عنوان نخستین زن، وارد همین فرهنگستان شد. لاگرلوف در سال 1909م موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. و به همین جهت اولین زنی بود که به دریافت این جایزه توفیق یافت. لاگرلوف دوره حاکمیت سبک ناتورالیسم را که حاکی از تسلط قوانین خشک علمی بود پشت سر گذاشت و زیبایی، اصالت و جاذبه شعر را به ادبیات سوئد بازگرداند. حتی هنگامی که مسئله ای اجتماعی و روانی از عصر نویسنده در داستان ها پیش کشیده می شود امور عجیب و خارق العاده نیز به کمک گرفته می شود. تقریباً در تمامی داستان های خانم لاگرلوف، هنر انکارناپذیر و استعداد او در نقل سرگذشت های زیبا وجود دارد و هم چنین توجه به طبیعت و تسلط تخیل بر تعقل در آثار وی به نحوی بارز ترسیم شده است. افسانه عیسی(ع) و رشته های نامرئی از دیگر کتاب های اوست. لاگرلوف سرانجام در 16 مارس 1940م در 82 سالگی درگذشت.
شنبه-[1318/12/25 هجری شمسی]--[1359/02/06هجری قمری]-[1940/03/16 میلادی]:
درگذشت سلما لاگرلوف نویسنده سوئدی، اولین زن برندهٔ جایزه نوبل ادبیات
یکشنبه-[1318/07/01 هجری شمسی]-[1358/08/09هجری قمری]--[1939/09/24 میلادی]:
بمباران ورشو توسط هواپیماهای آلمانی در جریان جنگ جهانی دوم (1939م)با آغاز جنگ جهانی دوم، لهستان مورد هجوم نیروهای نازی قرار گرفت و در 16 سپتامبر 1949 ورشو به محاصره آلمان درآمد. در این میان مقاومت مردم ورشو باعث گردید تا تصرف شهر به تأخیر افتد در نتیجه از 24 سپتامبر همین سال به مدت 3 روز حملات هوایی وسیع و گسترده ای علیه ورشو انجام شد. از سوی دیگر سقوط و تسلیم ارتش لهستان موجب ایجاد وحشت میان مردم شد. در پی بمباران شهر ورشو پایتخت لهستان توسط هواپیماهای آلمان نازی به مدت سه روز، بیش از پانزده هزار نفر از مردم این شهر کشته شدند. پیش از آن، هیتلر به فرماندهان ارتش نازی دستور داده بود به هر قیمتی این شهر را تصرف کنند، تا اینکه سرانجام این شهر پس از 11 روز مقاومت سرسختانه، تسلیم آلمانی ها شد.
سه‌شنبه-[1318/01/07 هجری شمسی]--[1358/02/06هجری قمری]-[1939/03/28 میلادی]:
پیروزی سلطنت طلبان در اسپانیا و پایان جنگ های داخلی این کشور(1939م)سرمنشأ ناآرامی ها و جنگ های داخلی در اسپانیا را باید از زمانی دانست که آلْفونْسْ سیزدهم، پادشاه مستبد این کشور، تحت فشار جمهوری خواهان، مجبور به استعفا شد و حکومت جمهوری در اسپانیا برقرار گردید. اما چندی بعد، نظامیانِ این کشور به رهبری ژنرال فرانسیسکو فرانکو به بهانه نابسامانی های سیاسی و اقتصادی، با حمایت مالی و تسلیحاتی آلمان نازی و ایتالیای فاشیست، به جنگ با جمهوری خواهان پرداختند و بدین ترتیب جنگ های داخلی اسپانیا از 17 ژوئیه 1936م آغاز شد. نیروهای فرانکو تا اواخر سال 1936م نیمی از خاک اسپانیا را به تصرف خود درآوردند و از اوایل سال 1937م به کمک آلمان و ایتالیا، حمله به پایتخت وایالات شمالی کشور را آغاز کردند. در این میان، جمهوری خواهان با وجود دریافت کمک از برخی کشورهای اروپایی، نتوانستند در مقابل سلطنت طلبان مقاومت کنند و با ورود نیروهای داوطلب خارجی به اسپانیا، جنگ داخلی این کشور عملاً به یک رویارویی بین المللی تبدیل شد. در طول سال 1938م، با افزایش کمک های آلمان و ایتالیا به نیروهای فرانکو و قطع کمک شوروی به حکومت جمهوری اسپانیا، نیروهای دولتی در وضعی دشوار قرار گرفتند و از اواخر سال 1938م در تمام جبهه ها با شکست روبرو شدند. درسه ماهه اول سال 1939م، شهرهای بزرگ اسپانیا یکی پس از دیگری سقوط کرد و با سقوط مادرید، آخرین پایگاه حکومت جمهوری خواهان در 28 مارس 1939م، عمر حکومت جمهوری در اسپانیا نیز به پایان رسید. سرانجام پس از دو سال و نیم جنگ داخلی در اسپانیا، جمهوری خواهان شکست خوردند و ژنرال فرانکو به قدرت رسید. از این زمان، حکومتِ نظامی مستبد و سرکوب گرِ سی و شش ساله فرانکو بر این کشور آغاز شد و او تا زمان مرگ در 20 نوامبر 1975، با دیکتاتوری تمام بر اسپانیا حکومت نمود.
پنجشنبه-[1315/07/02 هجری شمسی]-[1355/07/08هجری قمری]--[1936/09/24 میلادی]:
زادروز جیم هنسن کارگردان، تهیه‌کننده و عروسک‌گردان آمریکایی، برندهٔ جایزه امی
دوشنبه-[1297/08/19 هجری شمسی]--[1337/02/06هجری قمری]-[1918/11/11 میلادی]:
آتش‌بس که منجر به پیمان ترک مخاصمه بین متفقین و آلمان در جنگ جهانی اول بود اجرایی شد.
دوشنبه-[1297/08/19 هجری شمسی]--[1337/02/06هجری قمری]-[1918/11/11 میلادی]:
امپراتور کارل یکم اتریش قدرت را به دست گرفت.
یکشنبه-[1290/07/01 هجری شمسی]-[1329/09/30هجری قمری]--[1911/09/24 میلادی]:
تولد "کُنْستانْتین چرنینکو" رهبر پیشین شوروی سابق (1911م)
یکشنبه-[1290/07/01 هجری شمسی]-[1329/09/30هجری قمری]--[1911/09/24 میلادی]:
زادروز کنستانتین چرننکو سیاستمدار و دبیر کل حزب کمونیست اتحاد شوروی، رهبر اتحاد شوروی به مدت 13 ماه
یکشنبه-[1290/07/01 هجری شمسی]-[1329/09/30هجری قمری]--[1911/09/24 میلادی]:
درگذشت میرزا تورسون‌زاده در تصویر) قهرمان ملی ،شاعر و سیاستمدار برجستهٔ اهل تاجیکستان
دوشنبه-[1289/11/16 هجری شمسی]--[1329/02/06هجری قمری]-[1911/02/06 میلادی]:
زادروز رونالد ریگان در تصویر)، بازیگر و سیاستمدار جمهوری‌خواه آمریکایی؛ چهلمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا.
دوشنبه-[1289/11/16 هجری شمسی]--[1329/02/06هجری قمری]-[1911/02/06 میلادی]:
تولد "رونالْدْ ریگان" چهلمین رئیس جمهور امریکا (1911م)
پنجشنبه-[1286/07/03 هجری شمسی]-[1325/08/18هجری قمری]-[1907/09/26 میلادی]:
روز استقلال "زلاندنو" از استعمار انگلستان (1907م)جزایر زلاندنو در سال 1642م توسط آبِل تاسْمان، کاشف معروف هلندی کشف و بعداً جزو مستعمرات انگلستان در اقیانوسیه شد. در سال 1840م، بومیان این سرزمین حکومت انگلستان رابه رسمیت شناختند، ولی این توافق دیری نپایید و به جنگ میان بومیان و اشغال گران انجامید. درقرن نوزدهم میلادی مهاجرت وسیع انگلیسی ها به این سرزمین شدت گرفت ولی سرانجام در 26 سپتامبر سال 1907، انگلستان به زلاندنو استقلال داده و نوع حکومت این کشور، فرمانداری کل گردید. زلاندنو یا نیوزیلند با بیش از 270 هزار کیلومتر مربع مساحت در قاره اقیانوسیه، در شرق دریای تاسْمان و استرالیا قرار داشته و متشکل از دو جزیره اصلی جنوبی و شمالی است. جمعیت آن نزدیک به 4 میلیون بوده که اکثریت آن ها پیرو آیین مسیحیت می باشند و به زبان انگلیسی و مائوری صحبت می کنند پایتخت زلاندنو، ولینگتون نام دارد و واحد پول این کشور دلار است. انگلیسی تبارانْ اکثریت نژادی زلاندنو را تشکیل می دهند. پیش بینی می شود که جمعیت زلاندنو تا سال 2025م نزدیک به 5 میلیون نفر خواهد بود. از شهرهای مهم زلاندنو، اوکْلند، کرایست چرچ و مانوکائو است. نظام سیاسی حاکم بر زلاندنو فرمانداری کل، تحت حکومت تشریفاتی پادشاه انگلستان است. ششم فوریه، سال روز انعقاد پیمان وایتانگی در سال 1840م روز ملی زلاندنو نام گرفته است.
سه‌شنبه-[1286/07/01 هجری شمسی]-[1325/08/16هجری قمری]--[1907/09/24 میلادی]:
مرگ "جوزوئه کاردوتچی" شاعر و منتقد ادبی ایتالیایی (1907م)جوزوئه کاردوتْچی، شاعر و منتقد ادبی ایتالیایی در 23 اوت 1835م به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات خود، در بیست سالگی اولین اثر خود را با عنوان چنگ توده مردم انتشار داد و از همان آغاز کار، عقیده ضدمذهبی و ضد رمانتیک و تمایل به شعر و ادب یونان و روم باستان را آشکار ساخت. کاردوتچی یگانه امید را در تجدید حیات فکری، معنوی، ادبی و سیاسی عهد باستان می دانست، از این رو، اشعاری تحت تاثیر شاعران یونان باستان سرود. وی نویسندگان و شاعران عهد باستان را نه تنها استادانی بزرگ می شمرد، بلکه آنان را تجسمی از کمال مطلوب بشری نیرومند می دانست که با طبیعت و دنیا هماهنگی داشت. کاردوتچی در عالم سیاست به اصول جمهوری خواهی و دموکراسی که رنگی ضد کاتولیکی داشت معتقد بود هرچند بعدها به سلطنت گرایش یافت. وی هم چنین در برخی آثار خود، در وصف اوضاع سیاسی زمان و به اقتضای وقایع خاص از لحن تند و تلخ و نیش دار یا تحریک آمیز استفاده کرده که روح پرخاشگری شدید کاردوتچی را نمایان می سازد. کاردوتچی با سرودن منظومه سرود به شیطان که علیه روحانیان مذهبی منتشر کرد، به سختی مورد انتقاد قرار گرفت و اشعار او را هرزگی فکری خواندند. وی به موازات فعالیت هایش در زمینه شعر، آثار فراوانی نیز در نثر انتشار داد که شامل خطابه های رسمی و پرارزش اوست. کاردوتچی با وجود آثار فراوان منثوری که درباره مظاهر اجتماعی و سیاسی و در معرفی اندیشه عصر خویش منتشر ساخته و در همه آن ها، خود را نویسنده ای با اندیشه نوین معرفی کرده است، به عنوان شاعر بزرگ ایتالیایی شناخته شد و در سال 1906م به دریافت جایزه ادبی نوبل، نائل آمد. آثار شاعرانه کاردوتچی، مدت پنجاه سال ادبیات ایتالیا را مسخّر کرد و بر روی هم، در نیمه دوم قرن نوزدهم آثاری بدیع به شمار آمد. هم چنین کمال قالب شعری و شور و تاثیر و هیجان فراوانی که سراسر آثار وی وجود داشت، کاردوتچی را شاعر رسمی ایتالیای عصر نوین ساخت. جوزوئه کاردوتچی در سال 1899م به اولین حمله سکته ناقص دچار شد تا اینکه سرانجام در 24 سپتامبر 1907م در 97 سالگی درگذشت.
شنبه-[1283/07/02 هجری شمسی]-[1322/07/14هجری قمری]--[1904/09/24 میلادی]:
درگذشت نیلز ریبرگ فینسن زیست‌شناس دانمارکی، برندهٔ جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال 1903
جمعه-[1283/02/02 هجری شمسی]--[1322/02/06هجری قمری]-[1904/04/22 میلادی]:
تولد "رابرت اُپنْهایْمِر" دانشمند معروف امریکایی و سازنده بمب هسته ای (1904م)رابرت جولیوس اُپِنْهایْمِر فیزیک دان امریکایی، در 22 آوریل 1904م در شهر نیویورک به دنیا آمد. او از کودکی کنجکاوی زیاد و استعداد یادگیری فوق العاده ای از خود نشان داد و در ابتدای جوانی با تهیه رساله ای در مورد انوار مغناطیسی، استادانش را به اعجاب فرو برد. اپنهایمر در دوازده سالگی وارد دانشگاه هاروارد امریکا شد و دوره دانشگاهی را به سرعت و با رتبه ای عالی به پایان رساند، تا اینکه در 25 سالگی به مقام استادی و پروفسوری رسید. وی قبل از جنگ جهانی دوم، درباره اتم و چگونگی شکافتن هسته و آزاد نمودن آن و نیز درباره انرژی عظیم حاصل از این فرایند، مطالعاتی انجام داد. او در جریان جنگ جهانی دوم، به سرپرستی دایره تحقیقات وزارت جنگ امریکا منصوب شد و تحت نظر او، سه بمب هسته ای اولیه ساخته شد. درنهایت و با تلاش اپنهایمر بود که نخستین بمب هسته ای دنیا در امریکا ساخته شد و او به عنوان سازنده واقعی بمب هسته ای معرفی گردید. با وجود این، هنگامی که امریکا در سال 1945م با بمباران هسته ای ژاپن، هزاران انسان را به یک باره نابود کرد، اپنهایمر از کرده خود پشیمان شد و خواستار استفاده از انرژی هسته ای در امور صلح جویانه گردید. وی در این حال در برابر کنگره امریکا اظهار داشت که انرژی هسته ای باید انقلابی در زمینه امور عمرانی بشر فراهم آورد نه آنکه دنیا را ویران سازد. هرچند گفته می شود که وی علی رغم تایید بمباران هسته ای ژاپن، از طرفداران جدی نظارت بین المللی در استفاده از نیروی هسته ای بود. اپنهایمر هم چنین به علت مخالفت با تهیه بمب هیدروژنی توسط امریکا، از ریاست کمیته مشاورین کمیسیون انرژی هسته ای امریکا برکنار شد. رابرت اُپِنْهایْمر سرانجام در 18 فوریه 1968م در 64 سالگی درگذشت.
چهارشنبه-[1281/07/01 هجری شمسی]-[1320/06/20هجری قمری]--[1902/09/24 میلادی]:
ولادت امام خمینی ره
سه‌شنبه-[1279/03/15 هجری شمسی]--[1318/02/06هجری قمری]-[1900/06/05 میلادی]:
زادروز دنیس گابور مخترع و مهندس برق مجار، برندهٔ جایزه نوبل فیزیک سال 1971
سه‌شنبه-[1279/03/15 هجری شمسی]--[1318/02/06هجری قمری]-[1900/06/05 میلادی]:
درگذشت استفن کرین شاعر ونویسندهٔ آمریکایی
پنجشنبه-[1275/07/03 هجری شمسی]-[1314/04/16هجری قمری]--[1896/09/24 میلادی]:
زادروزفرانسیس اسکات کی فیتزجرالد نویسندهٔ رمان گتسبی بزرگ
چهارشنبه-[1263/07/03 هجری شمسی]-[1301/12/03هجری قمری]--[1884/09/24 میلادی]:
زادروز عصمت اینونو دومین رئیس‌جمهور ترکیه
چهارشنبه-[1260/10/07 هجری شمسی]--[1299/02/06هجری قمری]-[1881/12/28 میلادی]:
تولد "اشتفان تِسوایگ" نویسنده برجسته اتریشی (1881م)اشْتِفان تسوایْگْ، رمان نویس و نویسنده برجسته اتریشی در 28 نوامبر 1881م در ویِن پایتخت این کشور به دنیا آمد. وی در جوانی به دنبال ذوق و استعداد خویش، برای تحصیلْ رشته ادبیات و فلسفه و تاریخ را برگزید. محیط اتریش و ارتباط مداوم آن با جهان، شوق آشنایی با دنیای پهناور را در او برانگیخت. از این رو، همه عمرْ، چون مسافری خستگی ناپذیر به جهان گردی پرداخت. چندین بار سراسر اروپا را در نوردید، به امریکای شمالی و جنوبی، هند، سیلان و افریقا سفر کر و، بر وسعت فرهنگ خود افزود. در جریان این سفرها، وی علاوه بر آشنایی با کشورها، زبان های گوناگون را فراگرفت، چنان که پیش از آنکه نویسنده شود، مترجمی معروف گشت و از آثار برجسته نویسندگانْ ترجمه های زیبایی به عمل آورد. تسوایگ کار ادبی را با سرودن قطعاتی منظوم آغاز کرد اما او که به آثار نمایش نامه نویسان بزرگ علاقه داشت پس از چندی تصمیم گرفت که خود به نمایش نامه نویسی بپردازد. تسوایگ که در دوره جنگ جهانی اول معتقد گشته بود که نباید برتری معنوی و فکری کلّی جهانی را فدای تعصب کورکورانه و افسار گسیخته میهن پرستی کرد، بر ضد تجهیزات و تسلیحات جنگ آثاری انتشار داد. وی هم چنین عقیده داشت که نباید فریفته اخلاق و عادات تصنُّعی و ظاهری جامعه ای شد که در حال انحطاط است، بلکه باید به تعمُّق و شناخت و تحلیل روانی پرداخت. از این جهت، بیشتر آثارش تحت تاثیر عقاید روان کاوی قرار دارد. تسوایگ در آثار خود به وصف بحران هایی که ریشه اش در عمیق ترین ضمیر ناخودآگاه آدمی وجود دارد، می پردازد و حالت های بیمارگونه توجه او را بیشتر به خود جلب می کند. تسوایگ در برخی آثار خود بنای کار را بر اساس زندگی نامه بزرگان و نویسندگان گذارده است تا تفسیری خاص و قطعی از آنان به دست دهد. در این میان، با آنکه شیوه نگارشش با لحنی پر طمطراق همراه است، از نقاشی عالی و تصویرهای ذهنی بدیع و موضوع غنی برخوردار می باشد. تسوایگ در سال 1934م اتریش را ترک کرد و پس از استقرار در لندن به تابعیت انگلستان در آمد. وی پس از آن راهی امریکا شد و در اوت 1941م تصمیم گرفت در برزیل اقامت گزیند. در این کشور بود که از وضع مبهم و تاریک اروپا در جریان جنگ جهانی دوم سرخوردگی یافت تا اینکه در 23 فوریه 1942م در 61 سالگی به همراه همسرش خودکشی کرد.
یکشنبه-[1260/07/03 هجری شمسی]-[1298/11/01هجری قمری]-[1881/09/25 میلادی]:
زادروز لو شون نویسندهٔ داستان کوتاه، ویراستار، مترجم، منتقد، مقاله‌نویس و شاعر
چهارشنبه-[1223/07/03 هجری شمسی]-[1260/09/12هجری قمری]-[1844/09/25 میلادی]:
زادروز سارا برنارد بازیگر فرانسوی
سه‌شنبه-[1209/05/06 هجری شمسی]--[1246/02/06هجری قمری]-[1830/07/27 میلادی]:
انقلاب ژوئیه فرانسه که موجب خلع شارل دهم و به قدرت رسیدن لویی فیلیپ شد، آغاز گشت.
یکشنبه-[1140/06/15 هجری شمسی]--[1175/02/06هجری قمری]-[1761/09/06 میلادی]:
زادروز ماری
سه‌شنبه-[1114/04/07 هجری شمسی]--[1148/02/06هجری قمری]-[1735/06/28 میلادی]:
زادروز ژان
دوشنبه-[1086/02/19 هجری شمسی]--[1119/02/06هجری قمری]-[1707/05/09 میلادی]:
درگذشت دیتریش بوکسته‌هود نوازندهٔ ارگ و آهنگساز دانمارکی
شنبه-[1062/07/03 هجری شمسی]-[1094/10/03هجری قمری]-[1683/09/25 میلادی]:
ژان فیلیپ رامو آهنگساز و نظریه‌پرداز مطرح دوره باروک
پنجشنبه-[1022/07/02 هجری شمسی]-[1053/07/10هجری قمری]--[1643/09/24 میلادی]:
اتحاد سیاسی اسکاتلند و انگلستان و الحاق اسکاتلند به انگلیس (1643م)اسکاتلند در قسمت شمالی کشور جزیره ای انگلستان قرار دارد و منطقه ای است کوهستانی و پوشیده از جنگل های انبوه و چمنزارهای وسیع که به وسیله چند رودخانه و نیز خلیج سالوی از خاک اصلی انگلستان جدا شده است. این منطقه از قدیم الایام مسکونی بود و بعدها محل سکونت اقوامی از انگلستان شد. در طی قرون بعدی زبان و فرهنگ انگلیسی در این مناطق نفوذ پیدا کرد. اما بین اسکاتلند و انگلستان حالت جنگ و صلح ادامه داشت. در اوائل قرن هفدهم زمینه های اتحاد دو منطقه فراهم شد تا اینکه در تاریخ 24 سپتامبر 1643 اتحاد سیاسی و یک پارچگی اسکاتلند و انگلستان عملی گردید.
چهارشنبه-[0981/07/03 هجری شمسی]-[1011/04/08هجری قمری]-[1602/09/25 میلادی]:
آغاز حملات شاه عباس صفوی برای تصرف آذربایجان از دست دولت عثمانی(1011ق)-چون شاه عباس صفوی خود را از نظر قوای نظامی نیرومند یافت به فکر بازپس گیری شهرهایی افتاد که در شمال غربی ایران به عثمانی ها واگذاشته بود. نخست به تبریز حمله برد و از آن جا به ایروان تاخت و از آن به بعد شهرهای غربی ایران را از دست عثمانی ها خارج ساخت و به ایران ملحق گردانید.
پنجشنبه-[0956/02/15 هجری شمسی]--[0985/02/06هجری قمری]-[1577/05/05 میلادی]:
تولد "پیتر پل روبنس" نقاش معروف اروپایی (1577م)
چهارشنبه-[0920/07/03 هجری شمسی]-[0948/05/23هجری قمری]--[1541/09/24 میلادی]:
درگذشت پاراسلسوسپزشک، کیمیاگر، گیاه‌شناس و ستاره‌شناس سوئیسی
چهارشنبه-[0559/07/02 هجری شمسی]-[0576/04/24هجری قمری]--[1180/09/24 میلادی]:
درگذشت مانوئل یکم فرماندهٔ نظامی، سیاستمدار و امپراتور روم شرقی بیزانس) از 1143 تا 1180
یکشنبه-[0167/07/03 هجری شمسی]-[0172/04/14هجری قمری]-[0788/09/25 میلادی]:
ولادت عبدالعظیم حسنی در مدینهنسب ایشان با چهار واسطه به امام حسن مجتبی می‌رسد)
آی‌پی کلاینت : 3.226.248.180